Розмістити подію →
Сьогодні 2 липня 2020 року
Мій дім Україна
Інформаційний портал про суспільні та культурні події в Україні
МузеїКиївська обл., Київ

Срібна земля. Культурний Ренесанс

16 березня – 15 квітня 2019

Звіт про подію

Відбулося відкриття виставки "Срібна земля. Культурний Ренесанс" в Музеї книги і друкарства України.
Виставка триватиме до 15 квітня.
Чекаємо на всіх зацікавлених.

Анонс події

Срібна земля. Культурний Ренесанс

Запрошуємо вас виставку "Срібна земля. Культурний Ренесанс: кінець XVIII – перша половина ХІХ століття", присвячену золотій добі українського релігійного та національного відродження на Закарпатті.
На що спроможна одна людина? Чи під силу їй не тільки досягти високого становища, а й вплинути на культурний та освітній розвиток цілої генерації?
Андрій Бачинський (1732-1809) спромігся здобути високий авторитет серед політичної еліти Австро-Угорської імперії, очолити Мукачівську греко-католицьку єпархію, стати радником імператриці Марії-Терезії. Єпископ не лише домігся державної підтримки українського парафіяльного духовенства, а й заклав основу єпархіального архіву, розширив і упорядкував бібліотеку єпархії, яка за його життя нараховувала кілька тисяч стародруків та манускриптів.
Владика надавав великої ваги розвитку видавничої справи. За його сприяння в 1804 році у Буді (зараз Будапешт) було вперше в історії Закарпаття надруковано Біблію, яка мала допомогти «зберегти нашу материнську мову, письмо і національність». А.Бачинський дбав про поширення освіти на території Мукачівської єпархії: в Ужгороді було відкрито семінарію, впорядковано діяльність шкіл, приділено велику увагу підготовці вчителів. Єпископ склав список підручників, які мали бути надруковані у віденській університетській друкарні, для народних шкіл. Це і підручники добрих манер, християнської науки, пояснення літургії, й арифметика тощо. Важливими було і мовне питання: Владика наполягав, щоб навчальна література друкувалася кирилицею, пристосованою до української мови.
Така активна діяльність Андрія Бачинського спричинила появу цілої генерації вчених: істориків, філософів, мовознавців, педагогів, психологів, математиків і дала поштовх українському релігійному і національному відродженню на Закарпатті. Тож, чи багато під силу одній людині?
Наша виставка допоможе вам знайти відповідь на це питання.
В експозиції буде представлено першу друковану закарпатську Біблію (1804), історичні праці Іоана Базиловича, першу на землях Західної України друковану граматику української мови «Grammatica Slavo-Ruthena» Михайла Лучкая, а також його церковні проповіді, копії рукописів Василя Довговича та ін. Виставку створено на основі рідкісних друкованих видань та копій рукописів, які надає Наукова бібліотека Ужгородського національного університету, а також сучасних видань з колекції Музею книги і друкарства України.
Вхід – за квитками музею.
Чекаємо на вас 15 березня — 15 квітня 2019 р.
щодня, крім вівторка, з 10 до 17 год.
за адресою:
вул. Лаврська 9, корпус 9

(на території Національного Києво-Печерського
історико-культурного заповідника)
Тел.: (044) 280-79-76

Адреса: вул. Лаврська 9, корпус 9, м. Київ
Телефон: +38 (044) 280-79-76
Сайт: www.facebook.com/Books.and. Printing. Museum


вгору