Київський політехнічний музей
Політехнічний музей з’явився в Києві в 1998 році після Постанови Кабінету Міністрів України «Про створення в місті Києві Державного політехнічного музею». Музей розташований в одному з корпусів КПІ, будучи його структурним підрозділом. Відкриття Політехнічного музею було приурочене до святкувань 100-річчя КПІ.
У формуванні колекції Політехнічного музею брали участь усі кафедри інституту. Значний внесок у розвиток музею зробили співробітники кафедри історії КПРС (зараз кафедра історії). Першим директором музею став Микола Калачов, а першими екскурсоводами були співробітники саме кафедри історії КПРС. З 2002 року музей став відділом Державного політехнічного музею при НТУУ «КПІ».
У цілому у Політехнічному музеї 7 залів загальною площею 1 500 м2, а експозиція складається з 13 розділів. Колекція Політехнічного музею складається з 10 000 різноманітних експонатів, з них 3 000 перебувають в постійній експозиції. Тут представлені різні напрямки розвитку науки і техніки не тільки в Україні, а й у світі. Серед подібних експонатів — матеріали в сфері електроніки, приладобудування, радіотехніки, телекомунікацій, інфоз небесссрматики, машинобудування, авіації та космонавтики. Вельми цікава для огляду виставка техніки військового зв’язку та стрілецької зброї.
Окремий зал Політехнічного музею присвячено історії розвитку Національного технічного університету України «Політехнічний інститут». Серед експонатів залу — документи та фото-оригінали, фонд випускників 1941 року, особисті речі професора В. Огієвського, академіка Г. Писаренка і інших. Привертають увагу особливо раритетні експонати — готовальня і логарифмічна лінійка, що належать студентові КПІ С. Корольову, дореволюційні дипломи випускників КПІ, макет турбореактивного двигуна — подарунок від випускника КПІ 1931 академіка А. Люльки. До 110-річчя університету експозиція була значно оновлена, тут з’явилися нові матеріали з історії навчального закладу, фотографії.
У 2008 році у відреставрованій будівлі інститутських авіаційно-автомобільних майстерень відкрився відділ музею «Історія авіації та космонавтики», присвячений І. Сікорському. Експозиція розповідає про історію зародження в Україні цієї технічної галузі. Розділ «Космонавтика» представлений матеріалами музею ветеранів космодрому Байконур. Викликає захоплення у відвідувачів апарат космічного корабля серії «Схід», тренажерний комплекс, що складається з пульта оператора космічного зв’язку і імітатора зоряного неба.
Найцікавішими експонатами Політехнічного музею вважаються перший ламповий радіоприймач 1917 року, один з перших радянських телевізорів «КВН-49», кольоровий телевізор проекційної (у 1985 році в Україні їх випустили всього 6), привертають увагу телефонні апарати 30-х і 50-х років 20 сторіччя. Є в музеї і праотці нинішніх ультрасучасних комп’ютерів: перша вітчизняна цифрова електронна обчислювальна машина «Промінь», персональний комп’ютер «Нейрон» (він серійно випускався з 1986 по 1991 роки). Також музею належить алея пам’ятників видатним вченим, серед яких Є. Патон, С. Лебедєв, М. Кравчук, С. Корольов. Завдяки співробітникам на будівлі музею були встановлені меморіальні дошки знаменитим конструкторам І. Сікорському та А. Люльці.
На сьогоднішній день Політехнічний музей також виконує функції науково-дослідного і культурно-освітнього закладу. Співробітники музею крім виставкової діяльності активно займаються науковою, виховної та просвітницької роботою, втілюючи їх у різноманітні форми. Так, з 2001 року у Політехнічному музеї проводиться цикл наукових читань «Видатні конструктори». Тут збираються вчені, студенти, технічна інтелігенція, а також всі небайдужі до техніки люди.
Адреса: просп. Перемоги, 37, Київ
Телефон: +380 (44) 406-86-40
Сайт: museum.kpi.ua
Ел. пошта: museum@kpi.kiev.ua