Розмістити подію →
‹ 
 ›
Сьогодні 21 листопада 2024 року
Мій дім Україна
Інформаційний портал про суспільно-політичні та культурні події в Україні
Пам’ятникиДонецька обл., Донецьк

Пальма Мерцалова в Донецьку

 

Донецьк — столиця ковальської справи. Тут розташована «Гільдія ковалів Донбасу», щорічно проводяться всілякі виставки і заходи, на яких майстри можуть показати свої вміння. І звичайно ж тут, був створений один з перших шедеврів ковальської майстерності, який отримав міжнародне визнання — пальма Мерцалова.

Ця незвичайна, найтоншої роботи, рослина виготовлена ковалем Олексієм Мерцаловим і його помічником-молотобійцем Філіпом Федотовичем зі шматка рейки. І створена пальма Мерцалова була тільки за допомогою молотка і зубила. Рейка була обрана в якості вихідного матеріалу в рекламних цілях, як основний продукт «Новоросійського товариства кам’яновугільного, залізного і рейкового виробництв». Висота пальми складає 3 м 53 см. На створення пальма Мерцалова у майстрів пішло три тижні. На верхівці пальми Мерцалова розташований віночок, а навколо стовбура десять листків. Листя пружинять, хоча вони викувані зі сталі і складають єдине ціле зі стволом. Для пальми Мерцалова також викувана діжка, яка складається з чотирьох укріплених рейкових стійок, навколо яких укладені двадцять три металеві кільця різного перетину. Кількість кілець відповідало віку заводу — 23 роки. Пальма важить 325 кг, а діжка — 200 кг.

Пальма Мерцалова в Донецке

Пальма Мерцалова отримала безліч нагород, в тому числі на Міжнародній Промисловій виставці в Парижі (1900 р.). На жаль, за часів радянського союзу більшість оригінальних творів мистецтва були вивезені з України. На сьогодні оригінал зберігається в Росії, в м. Санкт-Петербурзі.

Оскільки роботи по поверненню скульптури успіхом не завершилися, було прийнято створити копію відомого зразка, використовуючи схожі технології. Для цього навіть спеціально відшукали рейки виробництва 1901року. Для створення символу ковальського мистецтва метал рейки до температури плавлення, довелося нагрівати 10 000 разів. Але дійсно, - не перевелися майстри ковальської справи на Донбасі в цьому ви можете переконається самостійно, відвідавши площу біля виставкового центру «Експо Донбас».

Пальма Мерцаловаофіційно визнана взірцем відродження традицій майстерності і тепер такі пальми будуть встановлені, не тільки в більшості великих міст України (Київ, Львів), але і по всьому світу.

Серед європейських міст отримали оригінальний «український сувенір» вже Оттава (Канада) і Ганновер (Німеччина). А один з примірників спеціально встановили під водою на мисі Тарханкут, АР Крим.

Ще одна пальма Мерцалова розташована в Донецьку на бульварі Пушкіна, але на відміну від попередниці, виготовлена ​​з дамаської сталі.

Адреса: вул. Челюскінців, 189-в, Донецьк


вгору