Розмістити подію →
‹ 
 ›
Сьогодні 3 грудня 2024 року
Мій дім Україна
Інформаційний портал про суспільно-політичні та культурні події в Україні
Культові спорудиКиївська обл., Київ

Володимирський собор

 

Володимирський собор збудований на честь великого князя Володимира який в 998 році запровадив християнство на Русі. Собор оформлений у традиційному для російського зодчества старовізантійському стилі. Такими будували давньоруські храми в часи Володимира Святого і Ярослава Мудрого. Інтер’єр храму створювали такі відомі художники як Віктор Васнецов і Михайло Врубель.

Історія створення

Ідея будівництва Володимирського собору присвяченого 900-річчю Хрещення Русі, на честь святого князя Володимира — хрестителя Русі, належить митрополиту Філарету Амфітеатрову. У 1852 році після офіційного затвердження проекту царем Миколою I і Синодом почався збір коштів. До кінця 1859 було зібрано близько 100 000 рублів, а Києво-Печерська Лавра пожертвувала 1 мільйон цеглин, вироблених на власному цегляному заводі. Але коштів все одно не вистачало, у зв’язку з цим початковий проект був згодом перероблений — зменшений в розмірах і скорочено кількість куполів.

Перший камінь Володимирського собору був закладений в день святого Володимира 15 липня 1862 р, але будівництво розтягнулося майже на тридцять років — з 1862 по 1896 рік. В ході робіт будівля дало тріщини, і подальше будівництво було припинено на багато років. Лише в 1875 р. Олександр II, перебуваючи в Києві, звернув увагу на цей «довгобуд» і розпорядився негайно з ним покінчити. Вже на наступний рік був розроблений остаточний проект, за втілення якого взявся архітектор Володимир Ніколаєв. Йому вдалося ліквідувати аварійну ситуацію і в 1882 р. завершити будівництво.

Володимирський собор

Володимирський собор

На оформлення внутрішнього оздоблення Володимирського собору, для створення якого були залучені відомі художники, було витрачено ще багато років. В результаті урочисте освячення Володимирського собору відбулося 20 серпня 1896 року в присутності імператора Миколи II і імператриці Олександри Федорівни.

Після приходу радянської влади, в 1929 році Володимирський собор «віддав на індустріалізацію» всі свої дзвони (1 100 пудів). А в 1941 німецькі сапери витягли з підвалів будівлі десятки кілограмів тротилу і розмінували грандіозне спорудження, зберігши його, як не парадоксально, для нас.

Оформлення храму

До роботи з оформлення інтер’єру храму були залучені такі відомі художники як Віктор Васнецов, Михайло Врубель, Михайло Нестеров. В оздобленні інтер’єру собору мозаїками брали участь майстри з Венеції.

Головна роль у створенні храмового розпису Володимирського собору належить Васнецову — він створив 15 композицій і 30 окремих фігур. Васнецов розписував і головний неф собору, в якому, крім євангельських сюжетів, велике місце займають масштабні історичні композиції: «Хрещення князя Володимира» і «Хрещення киян», а також портрети канонізованих російських князів: Олександра Невського, Андрія Боголюбського, княгині Ольги. Кисті Васнецова належить і центральна композиція у вівтарі храму — Богоматір з Немовлям.

Адреса: бульв. Тараса Шевченка, 20, Київ
Сайт: www.vlsobor.com


вгору