Національна історична бібліотека України
Історичну бібліотеку України засновано 1939 року на базі бібліотеки митрополита Флавіана, книжкових фондів Антирелігійного та Історичного музеїв для сприяння розвитку історичної науки та освіти. Розташована на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. До 2009 року мала назву Державна історична бібліотека України.
Метою діяльності Національної історичної Бібліотеки України (НІБУ) є сприяння реалізації прав громадян на знання, освіту, користування цінностями національної і світової культури, науки та освіти, що зберігаються в Бібліотеці, забезпечення збору, зберігання та надання інформації про розвиток державності, економіки, науки і культури України; доступ до культурної спадщини людства та сприяння суспільній і культурній самореалізації особистості.
Унікальність книгозбірні полягає в тому, що вона — єдина в державі спеціалізована бібліотека з питань історії, суміжних історичних дисциплін та історичного краєзнавства.
Під час Другої світової війни основна частина унікального книжкового фонду, алфавітний і систематичний каталоги та завершена робота «Бібліографія до історії України» були втрачені. У післявоєнні роки завдяки надходженню обов’язкового примірника та зусиллями колективу по поверненню книг з Німеччини, книгообміну з іншими бібліотеками і дарунками було сформовано фонд історичної літератури, найцінніша частина якого нині знаходиться у відділі стародрукованих, рідкісних і цінних книг.
Національна історична бібліотека України є всеукраїнським депозитарієм історичної та історико-краєзнавчої літератури: її фонд налічує понад 750 000 примірників 26 мовами народів світу. Наша книгозбірня є отримувачем обов’язкового безоплатного примірника книг історичної тематики.
Відбір рукописних книг, рідкісних і цінних видань до Державного реєстру національного культурного надбання, який створюється за Програмою ЮНЕСКО «Пам’ять світу» є одним із пріоритетних напрямів роботи Бібліотеки.
Користувачі Державної історичної бібліотеки України отримують наступні безкоштовні послуги:
- інформацію про склад бібліотечного фонду за допомогою довідково-пошукового апарату (карткові та електронні каталоги, картотеки), в т.ч. за наявними у Бібліотеці базами даних (крім комерційних)
- консультативну допомогу у пошуку та виборі джерел інформації
- всі види документів з фондів різних структурних підрозділів для користування в читальних залах
- документи, які відсутні у фонді Бібліотеки, через міжбібліотечний абонемент (МБА) для використання в читальних залах
А також платні послуги:
- копіювання документів (формати А4, А3)
Нині в Бібліотеці створено комфортні умови для роботи відвідувачів. До їх послуг: 4 читальних зали, електронний читальний зал з мережею Інтернет, надаються висококваліфіковані послуги бібліографів-консультантів, здійснюється копіювання документів та ін. До речі, якщо у фондах НІБ України відсутнє видання, що Вас зацікавило, його можна замовити по міжбібліотечному абонементу і невдовзі отримати.
Зорієнтуватись у фонді Національної історичної бібліотеки України Вам допоможе потужний довідково-бібліографічний апарат: алфавітний, систематичний та електронний каталоги, картотеки, тематичні електронні бази даних.
Інформація про Національну історичну бібліотеку України її фонди, структурні підрозділи, основні напрями діяльності, довідковий апарат, послуги та ін. можна знайти на сайті Бібліотеки.

Адреса: вул. Лаврська, 9, Київ
Телефон: +380 (44) 501-78-69
Сайт: www.nibu.kiev.ua/index.php