Вчені спростували користь мультивітамінів для вагітних

Дослідники запевняють, що комплексні вітаміни для вагітних ніяк не поліпшують здоров’я майбутньої матері або дитини.
Медичне дослідження, опубліковане в профільному галузевому виданні DrugandTherapeuticsBulletin, ставить під сумнів доцільність призначення мультивітамінних препаратів вагітним жінкам.
«Більшість жінок, які планують вагітність, так і вже вагітних, отримують рекомендацію терапевта приймати мультивітамінні і мінеральні препарати, однак вони практично завжди не приносять користі і стають лише додатковою статтею витрат. Агресивний маркетинг даного виду харчових добавок не знаходить клінічного підтвердження в плані поліпшення стану здоров’я майбутньої матері і її дитини. У той же час, вагітні жінки дуже схильні до навіювань у всіх питаннях, пов’язаних зі здоров’ям їх майбутніх дітей, тому купують мультивітамінні препарати незалежно від їх вартості», — розповідають експерти.
Комплексні препарати, що містять до двадцяти вітамінів і мінеральних речовин (насамперед вітаміни групи В, фолієву кислоту, йод, залізо, цинк і селен), коштують доволі дорого, і позиціонуються фармацевтичними компаніями як ефективна профілактика прееклампсії, уповільненого розвитку або деформації плоду і малої ваги при народженні.
Незалежні експерти прийшли іншого висновку: «Немає жодного доказу, що дані комплексні препарати борються з перерахованими проблемами ефективніше, ніж прийняті порізно дженерики фолієвої кислоти, вітамінів групи В і вітаміну D, що в сумі обійдеться значно дешевше».
Дослідники відзначають, що тільки фолієва кислота і вітамін D в якості харчових добавок довели свою ефективність при плануванні та перебігу вагітності. Всі інші вітаміни або взагалі не впливають на перебіг вагітності, або можуть бути ефективні в індивідуальних випадках, відповідно до стану здоров’я конкретної жінки. Так чи інакше, призначати їх усім немає ніякого сенсу.