Розмістити подію →
‹ 
 ›
Сьогодні 24 червня 2024 року
Мій дім Україна
Інформаційний портал про суспільно-політичні та культурні події в Україні

За даними опитувань, понад 80% населення відчули погіршення матеріального стану

 
Як змінилися фінансові звички та становище українців за час війни

Повномасштабна війна кардинально змінила життя всіх українців, зокрема фінансову складову.

За даними опитувань, понад 80% населення відчули погіршення матеріального стану. Багато хто змушений був переїхати до більш безпечних регіонів або за кордон, втративши роботу і доходи. За оцінками експертів, рівень безробіття в країні зріс до 21% за час війни.

Основним джерелом доходів для пересічних українців стала гуманітарна допомога. Задля економії коштів люди почали відмовлятися від звичних задоволень – закладів, подорожей, нового одягу. Збільшилася частка витрат на продукти харчування та ліки – до 70% для малозабезпечених верств населення.

Яких фінансових звичок набули українці під час воєнного стану

Експерти Minfin.com.ua детально розібралися у головних змінах, що стосуються фінансового становища наших громадян:

  1. Зменшення доходів. За даними досліджень, у травні 2022 року 58% українців повідомили про зниження своїх доходів, а в серпні 2022 року – 48%.
  2. Збільшилася частка готівки в обігу через занепокоєння людей у безпеці банківської системи. Вкладники масово знімали кошти з депозитів.
  3. Зростання витрат на базові потреби. Внаслідок війни українці змушені витрачати більше коштів на базові потреби, такі як продукти харчування, житло, комунальні послуги та медичне обслуговування. У травні 2022 року 54% українців повідомили про зростання своїх витрат на базові потреби, а в серпні 2022 року – 58%.
  4. Зменшення споживання товарів та послуг не первинної необхідності. Внаслідок зниження доходів українці змушені скорочувати споживання товарів та послуг не первинної необхідності, таких як розваги, подорожі, одяг та взуття. 

У зв’язку з цим попит на кредитування зріс, адже люди почали шукати де взяти позику на вигідних умовах. Частка українців, яким не вистачало коштів на їжу та базові потреби, були вимушені звернутися до позичання.

Одним із найпоширеніших наслідків погіршення фінансового становища стало зростання заборгованості. У березні 2022 року обсяг депозитів населення України скоротився на 8%, а у квітні – на 9%. Рівень неплатежів за кредитами онлайн на карту срочно і без відказу 24/7 у березні 2022 року зріс до 4,5%, а у квітні – до 5,0%.

Наслідки війни для фінансової системи України

Уряд України вжив низку заходів для підтримки фінансової системи країни, зокрема, було запроваджено мораторій на стягнення кредитів та відстрочення сплати відсотків. Ці заходи дозволили частково пом'якшити негативні наслідки війни для фінансової системи України.

Держава також запровадила низку заходів для підтримки бізнесу та населення. Серед них – скасування ПДВ на імпорт товарів, програми кредитування підприємств, спрощена процедура звільнення тощо. Проте більшість пільг припали на великий та середній бізнеси.

Очікується, що фінансові звички та становище українців продовжуватимуть змінюватися у зв'язку з війною. Зокрема, очікується, що зниження доходів та зростання витрат на базові потреби будуть чинити тиск на фінансове становище українців. Це може призвести до подальшого зростання заборгованості та потреби у фінансовій допомозі. Читайте більше фінансових новин про економіку та кредити на https://minfin.com.ua/ua/credits/online.

Дивіться такожвгору